Otevřít menu
Doprava dnes
-

Studenti nám ukazují, že jim dopravní problémy nejsou lhostejné

Platforma VIZE 0 již počtvrté vyhlásila soutěž MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice. I tento ročník přinesl zajímavé myšlenky, nápady a v neposlední řadě úspěšné práce. Všech 76 přihlášených projektů spojovalo společné téma vedoucí ke zlepšení stavu nehodovosti a zkvalitnění dopravy na českých silnicích.

20:13 / 17. července 2022
Studenti nám ukazují, že jim dopravní problémy nejsou lhostejnéi

Foto: platformavize0.cz

Soutěže se zúčastnili studenti ze středních a vysokých škol, kteří na svých projektech pracovali takřka po celý školní nebo akademický rok. Výsledek své práce potom musela šestka finalistů odprezentovat před odbornou komisí ve středu 29. června 2022 v prostorech Pojišťovny Kooperativa v Praze.

Studenti měli na výběr ze šesti nejrůznějších oblastí v rámci jejich studijního oboru. Projekt měl cílit na řešení dopravních problémů. Soutěžící tak ve svých projektech navrhovali úpravy silnic, hodnotili bezpečnost úseků pozemních komunikací, věnovali se asistenčním systémům a jiným ochranným prvkům, další vytvořili marketingové kampaně zaměřené na zlepšení chování na silnicích.

Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti k průběhu soutěže uvedla, že o umístění nerozhodla pouze úroveň vypracovaného projektu. Záleželo také na využití konzultací odborných mentorů, jenž se tématem dopravní bezpečnosti dlouhodobě zabývají. „Ve finále se pak hodnotila kvalita prezentace návrhů před porotou složenou ze zástupců Platformy VIZE 0, Policejního prezidia ČR, Asociace autoškol, Týmu silniční bezpečnosti, pojišťovny Kooperativa a společností ŠKODA AUTO a GORNEX,“ dodala.

Autorům finálových projektů bude umožněna praxe v oboru

První místo obsadila práce na téma „Implementace absorpčních terminálů v ČR“, která se zaměřuje na snížení počtu fatalit v důsledku dopravních nehod s pevnou překážkou. Součást projektu tvořil vyrobený 3D model svodidla.

Na druhém místě skončila propracovaná analýza denní a noční bezpečnostní inspekce pozemních komunikací, jež se zaměřovala nejen na světelné podmínky na komunikacích, ale i na značení či rušivé efekty kolem komunikací.

Třetí projekt „Vidím tě!“ se zabýval řešením problematikou používání mobilních telefonů při řízení dopravního prostředku, podle předkládajícího týmu by mohla pomoci umělá inteligence monitorující dopravní přestupky.

Na čtvrtém a pátém místě se umístily projekty „Autovejška“ a „Život není videohra“.

Autoři pěti finálových prací obdrží dle svého umístění finanční výhru v celkové výši 100 000 Kč. Rovněž budou mít příležitost nahlédnout do praxe v oboru díky placených studentských stáží.

„Letošní soutěžící nás přesvědčili, že si zaslouží podílet se na rozsáhlejších projektech, a proto budou mít šanci pracovat se špičkami v oboru a vnést svůj pohled už do rozjetých projektů, například Start Driving, Na kole jen s přilbou, Asistenční systémy nebo do projektu firmy Gornex,“ sdělil na závěr ředitel Nadace Kooperativy Milan Medek.

Soutěž MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice vyhlásila ve školním/akademickém roce 2021-2022 Platforma VIZE 0 a zorganizoval ji Tým silniční bezpečnosti (Bezpečně na silnicích o.p.s.). Soutěž je spolufinancovaná z prostředků Fondu zábrany škod ČKP.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: www.tymbezpecnosti.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru