Otevřít menu
Doprava dnes
-

Také dopravní podniky nabízejí práci ženám z Ukrajiny. Zájem je o řidičky autobusů

Nejen průmyslové podniky hledají zaměstnance. Dopravní společnosti dají práci ženám z Ukrajiny. Chtějí je zaměstnat jako řidičky autobusů. 

7:54 / 28. března 2022
Také dopravní podniky nabízejí práci ženám z Ukrajiny. Zájem je o řidičky autobusůi

Foto: www.dpmlj.cz

Například společnost BusLine provozující autobusovou dopravu i na Jablonecku vyhlásila projekt Ukrajinského autobusového ženského pluku.

„Název trochu připomíná seriály ze sedmdesátých let, ale to byl záměr. Podstatou projektu je připravit se ve všech regionech, kde naše společnost působí, na zapojení Ukrajinek do pracovního procesu v roli řidiček autobusů,“ vysvětlil majitel společnosti Jakub Vyskočil. 

Připravena je také nadnárodní společnost Coach & Buses a Umbrella City Lines, která provozuje linky v Libereckém i Ústeckém kraji. „Můžu z lidského hlediska říct, že v případě, že bych se měl na pracovní místo rozhodovat mezi vícero uchazeči, tak bych zájemce z Ukrajiny se stejnými zkušenostmi, které by měl český uchazeč, upřednostnil,“ řekl ředitel společnosti Umbrella Pavel Steiner.  

Na tom, že uprchlíci před válkou na Ukrajině nemají stejnou startovní pozici jako lidé z Česka, tedy ze země, kde se neválčí, se dopravci shodují. „Uprchlíkům je potřeba více než kdy jindy opravdu pomoct. Navíc oni si dobrého místa opravdu váží, chtějí pracovat a máme s nimi jen ty nejlepší zkušenosti,“ doplnil Steiner. 

Majitel společnosti BusLine navíc ví, o čem mluví. „Naše rodina odešla v roce 1968 do Švýcarska. Také jsme si prošli uprchlickým táborem, takže tu zkušenost máme. Na co dodnes vzpomínáme s největším dojetím, je způsob, jak se k nám Švýcaři zachovali, že nám umožnili rychle si najít práci, a tím pádem se začlenit a zachovat si důstojnost,“ dodal Vyskočil. 

Část legislativních překážek padla 

Pro uprchlíky z Ukrajiny je nutné vyřídit veškeré nutné legislativní otázky, výuku základů českého jazyka, ovládání moderních odbavovacích přístrojů v latince, řidičské průkazy i profesní průkazy. Mnozí Ukrajinci jsou ale na podobné nároky připraveni.

Hodně legislativních překážek legální práce Ukrajinců v ČR padlo již v minulých dnech. Zatím však mimo oblast dopravy osob. V tomto sektoru stále platí požadavek na minimálně 185 dní kalendářního roku strávených v České republice. Ukládá to zákon č. 247/2000 Sb. o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel. 

 

Publikovala: Dagmar Lánská (www.denik.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru