Otevřít menu
Doprava dnes
-

Téměř dvě stovky vozidel ČD dostanou novou Wi-Fi síť

České dráhy začaly pracovat na výměně nejstarších routerů ve svých vlacích. Výměna se bude týkat 146 osobních vozů a všech jednotek railjet.

13:33 / 1. března 2024
Téměř dvě stovky vozidel ČD dostanou novou Wi-Fi síťi

Foto: Obnova Wi-Fi sítě proběhne i u vybraných jednotek railjet. Zdroj: Archiv ČD

České dráhy uzavřely s dceřinou společností ČD - Telematika smlouvu o výměně nejstarších routerů za novou, výkonnější technologii. Na lepší fungování Wi-Fi sítě se cestující mohou těšit v dálkové dopravě a ve vybraných spojích Pražské integrované dopravy.

„Kvalitní připojení k internetu je jednou z nejžádanějších služeb ze strany našich zákazníků a objednatelů veřejné dopravy. Vlak je pak možné využít jako pojízdnou kancelář, snadno se dá surfovat po sociálních sítích a vyřizovat maily a další zprávy. Wi-Fi jsme zavedli ve vlacích už před delší dobou, a tak je původní technologie už v mnoha ohledech přežitá. Proto jsme se rozhodli provést výměnu za moderní, výkonná zařízení, která posílí Wi-Fi a připojení k internetu především v dálkových vlacích. Nová technologie bude fungovat i s podporou 5G sítí, což zaručuje skutečně významné zvýšení kvality,“ informoval Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Moderní síť

Nové routery budou využívat všechny veřejné datové frekvence od 700 po 2600 MHz a všechny dostupné sítě, tzv. boxing. Díky tomu budou moct cestující používat nejkvalitnější mobilní datový signál v dané lokalitě. Další výhodou sítě v 5G úrovni je skutečnost, že toto internetové připojení bude fungovat i v Rakousku, Německu či na Slovensku.

„Vážíme si toho, že se můžeme podílet na vylepšení funkčnosti Wi-Fi sítí ve vlacích Českých drah. Nově instalovaná zařízení podporují sítě nové generace a budou schopna dlouho držet krok s dobou. Například maximální rychlost připojení nových routerů až 5,5 Gbps vysoce přesahuje momentální možnosti pozemní infrastruktury, takže nehrozí, že by routery rychle zastaraly. K cestujícím se bude internet šířit na frekvencích 2,4 i 5 GHz skrze standard Wi-Fi 5 s možností budoucího vylepšení na Wi-Fi 6,“ říká Jan Hobza, předseda představenstva společnosti ČD - Telematika.

Výměna Wi-Fi technologie

Nová technologie vystřídá staré routery celkem na 195 vozidlech. Půjde o 131 rychlíkových vozů, 3 řídicí vozy a 12 patrových vozů Pražské integrované dopravy. Výměna proběhne i u 49 vozů v 7 jednotkách railjet.

Obnova technologie Wi-Fi sítě pokrývá demontáž starého zařízení, montáž nového vybavení, zpracování dokumentace obnovy, schválení změn a zaškolení personálu, které provede ČD - Telematika.

Publikoval: Petr Dejnožka (zdroj: TZ ČD)

zpět na články

inzerce

nahoru