Otevřít menu
Doprava dnes
-

Teplárny Brno budou vyrábět vodík pro pohon autobusů MHD v Brně

Teplárny Brno vybudují ve svém provozu v brněnských Maloměřicích současně s kotlem na dřevní štěpku i zařízení na výrobu vodíku pro potřeby Dopravního podniku města Brna (DPMB). Ten zajistí pro testovací provoz autobus s vodíkovým pohonem. Novinářům to dnes řekli zástupci obou společností, které podepsaly memorandum o spolupráci.

13:58 / 26. dubna 2022
Teplárny Brno budou vyrábět vodík pro pohon autobusů MHD v Brněi

Foto: Autobus na vodíkový pohon (Brňan).

Jedním z prvních konkrétních kroků bude postavení elektrolyzéru, který vznikne v teplárenském areálu Brno-sever. „Elektrolyzér bude vyrábět vodík separací z vody pomocí přebytečné elektrické energie z fotovoltaické elektrárny, kterou vybudujeme současně s připravovaným kotlem na dřevní štěpku. Jaký způsob výroby bude nejvhodnější, ukáže v létě studie proveditelnosti. Smlouva na studii je již nyní uzavřena s Vysokým učením technickým v Brně,“ uvedl projektový manažer tepláren David Tišl.

Přímo v teplárenském areálu by měla vzniknout vodíková plnicí stanice pro autobusy hromadné dopravy, jejich emise pak budou nulové. „Jsme připraveni podílet se na tomto projektu, jehož cílem je posunout ekologický provoz městské hromadné dopravy o velký kus dopředu,“ uvedl ředitel DPMB Miloš Havránek.

Teplárny a dopravní podnik podepsaly memorandum při zahájení konference, která se věnuje možné vodíkové budoucnosti Brna. Její účastníci si mohli prohlédnout i první sériově vyráběný vodíkový osobní vůz Hyundai Nexo.

 

Publikoval: Bc. Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru