Otevřít menu
Doprava dnes
-

Tramvajová zastávka Hládkov v Praze 6 se nově jmenuje Park Maxe van der Stoela

Tramvajová zastávka Hládkov v Praze 6 se nově jmenuje Park Maxe van der Stoela. Zastávka získala nový název podle blízkého parku, pojmenovaném po nizozemském politikovi, který v roce 1977 podpořil české disidenty a Chartu 77.

19:33 / 20. května 2022
Tramvajová zastávka Hládkov v Praze 6 se nově jmenuje Park Maxe van der Stoela

Nový název má i zastávka Myslbekova, která se nyní jmenuje Hládkov. O změně názvu zastávky informovala na svém webu Pražská integrovaná doprava (PID). Změnu názvu odsouhlasil magistrátní odbor dopravy, informoval dnes ČTK mluvčí organizace Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) Filip Drápal. Městská část Praha 6, na jejímž území zastávky jsou, k jejich přejmenování neměla připomínky, sdělil mluvčí radnice Jiří Hannich.

Přejmenování zastávky, která dříve nesla název Hládkov, na Park Maxe van der Stoela podle mluvčího ROPID Drápala vzešla z podnětu občana. Se změnou názvu zastávky, která se nachází v ulici Myslbekova, tak musí počítat cestující na linkách 25, 143 a 97. Pod označením Hládkov nyní cestující najdou zastávku, na níž zastavují tramvaje linky 23, v ulici Hládkov. Tato zastávka se dříve jmenovala Myslbekova podle blízké kolmé ulice.

"Jedním z důvodů přejmenování byl ten, že se zastávka Hládkov nacházela v ulici Myslbekova, zatímco zastávka Myslbekova se nacházela v ulici Hládkov," uvedl Drápal. Na problém se jménem a umístěním těchto zastávek podle něj lidé upozorňovali už dříve.

Zastávky v Praze pojmenovává magistrátní odbor dopravy, který rovněž rozhoduje o jejich případném přejmenování. Změny názvu mohou podle Drápala navrhovat občané, městské části, Dopravní podnik hlavního města či další subjekty. V nedávné době změnila své jméno například tramvajová zastávka Husinecká V Praze 3, která se nově jmenuje Viktoria Žižkov podle blízkého fotbalového stadionu. Nové označení nese i zastávka nedaleko O2 Arény v Libni. Původní jméno zastávky Multiarena Praha nahradilo označení Arena Libeň jih.

Názvosloví zastávek patří podle mluvčího organizace ROPID do projektování hromadné dopravy asi od poloviny 19. století, kdy byly zavedeny první železniční linky a ve městech první linky koněspřežných tramvají. Název zastávky musí podle Drápala odpovídat místopisu a být jednoznačný. Pokud je v ulici jediná zastávka, tak se většinou zastávka pojmenovává podle ulice, v níž se zastávka nachází. Pokud je v jedné ulici více zastávek, zastávky obvykle dostanou jméno nejbližší kolmé ulice. Zastávky u turistických cílů se mnohdy pojmenovávají pro snazší orientaci podle nich.

Publikoval: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru