Otevřít menu
Doprava dnes
-

U Svitav vzniká zárodek D35. Zаčne se železničním mostem

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo s předstihem stavět železniční most, který bude následně sloužit jako přeložka dálnice D35 u Svitav. Začátek stavby samotného úseku dálnice D35 Janov - Opatovec je v plánu příští kalendářní rok.

9:18 / 20. září 2022
U Svitav vzniká zárodek D35. Zаčne se železničním mostem

Podle Petry Drkulové z pardubické správy ŘSD je nutné koordinovat výstavbu mostu se Správou železnic. Důvodem je snaha o maximální zachování průjezdnosti trati Brno – Česká Třebová. Nejdříve se vybuduje provizorní kolejová přeložka pro odklonění vlakové dopravy, aby se mohl postavit nový železniční ocelový most. Po dokončení budou postupně zprovozněny obě traťové koleje.

Nosnou konstrukci mostu bude tvořit takzvaný Langerův nosník usazený na železobetonové opěry. Vyrobí se z šesti dílů, které se složí a svaří přímo na stavbě. Hmotnost mostní konstrukce dosáhne 293 tun, most bude mít rozpětí 46 metrů a šířku 12 metrů.

Příprava stavby úseku dálnice Janov - Opatovec je značně pokročilá. Stavební povolení pro něj ŘSD získalo letos v březnu, vykoupeno již bylo 96 procent pozemků. Ještě letos by mělo být vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele stavby. Úsek je dlouhý 11,8 kilometru, čítá 11 silničních mostů, železniční most a dva přechody pro zvěř. Součástí díla bude i mimoúrovňová křižovatka Opatovec a 4444 metrů protihlukových stěn. Náklady se odhadují na 3,2 miliardy korun bez DPH, s uvedením do provozu se počítá v roce 2027.

V témže roce by měl být otevřen i předchozí úsek D35 Litomyšl - Janov. Z Opatovce směrem na Moravu bude navazovat část Opatovec - Staré Město, která by měla být dokončena v roce 2029.

„Most je složen z osmi dílců, které se budou na místě skládat a svářet, z čehož vznikne následně jednotný most. Bude to konstrukce s obloukovými nosníky, mezi ně se nasype štěrk a koleje se následně ukládají do nich," popsal chystaný most Petr Sodomka, ředitel oblasti společnosti Strabag.

Autor: Petr Dejnožka

zpět na články

inzerce

nahoru