Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Autoklubu ČR se oslaví 95. narozeniny clubu Harley-Davidson Praha

Harley-Davidson Club Praha bude mít letos 95. výročí od svého založení, přičemž je nejstarším klubem příznivců těchto amerických motocyklů. Existence klubu je spojena i s Autoklubem republiky Československé. Nedávno se spolupráce obnovila, a proto Autoklub ČR zve širokou veřejnost na oslavu tohoto výročí. To se oslaví v sobotu 25. února 2023.

9:40 / 16. ledna 2023
V Autoklubu ČR se oslaví 95. narozeniny clubu Harley-Davidson Prahai

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Autoklub ČR.

U přípravy založení pražského Harley clubu (HCP) v roce 1927 bylo několik jeho zakladatelů členy tehdejšího Autoklubu republiky Československé (AKRČS), například Gustav Singer, jeho první jednatel. Počínaje rokem 1928 bylo členstvo pravidelně zváno Autoklubem do pořadatelských funkcí jeho sportovních podniků, věhlasného závodu Zbraslav–Jíloviště, Československé Tourist Trophy a pravidelných Hvězdicových a Zimních jízd. Sportovní komise AKRČS pak byla u schválení premiérové motoristické soutěže Harley clubu Praha – 1. motocyklové jízdy krajinou.  Po celou svoji předválečnou existenci snad nebylo sportovní akce nebo soutěže, kde by se neobjevilo a neumístilo členstvo Harley clubu Praha. Důkazem je řada dochovaných skvostných pohárů a trofejí nesoucí punc HCP – AKRČS.  Také řada slavných soutěžních jezdců, jako Bohumil Turek, Jaroslav Kaiser, Jaroslav Walter nebo Jindřich Kostlivec, byli členy obou motoristických spolků. Tradiční sídlo Autoklubu v tehdejší Lützowově, dnes Opletalově ulici, bylo místem startu řady motoristických podniků HCP, jakým bylo třeba jarní Zahájení motocyklové sezony jízdou do Poděbrad.

Spolupráce obou spolků vyvrcholila v říjnu 1930, kdy se po dvouletém úsilí HCP stal oficiálně členem Kartelu AKRČS, sdružením českých motoristických klubů. Je zajímavostí je, že v době velké hospodářské krize mohl Harley club uveřejňovat své zpravodajství v novinách „Autoklub“, které vydával AKRČS a byl členům HCP distribuován zdarma. Dalším milníkem se stal rok 1934, kdy se klubovna pražského Harley clubu přemístila do nových prostor Francouzského restaurantu v budově Autoklubu. HCP měl tady nejen prostory pro zasedání schůzí, ale i svoji oficiální úřadovnu, stálou expozici soutěžních trofejí, ba dokonce i svou odbornou knihovnu a archiv. Po utlumení aktivit během druhé světové války byla činnost HCP obnovena v roce 1945 přímo jako odbočka AKRČS pod názvem Harley UNRRA Klub. Opět pokračovala součinnost v pořádání sportovních motoristických akcí. Byla to bohužel již jen labutí píseň vstříc novému režimu. Tento svazek byl opět zpřetrhán likvidací AKRČS po roce 1948 a následným přechodem HCP pod Svazarm.   

Až v únoru roku 2020, jako oslavu svého založení, navázal Harley-Davidson club Praha na desetiletí opuštěnou tradici spolupráce s Autoklubem ČR. V jeho klubovém domě v Opletalově ulici uspořádal tehdy svůj první (nultý) Slavnostní večer. Tento rok návštěvníky čeká zajímavý program včetně promítání raritních archivních záběrů od počátků činnosti klubu. Bližší informace a předprodej vstupenek na akci zde.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: Autoklub ČR)

zpět na články

inzerce

nahoru