Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Berlíně byla představena tramvaj od Škoda Group, která bude vozit německé cestující

Na berlínském veletrhu InnoTrans mohli návštěvníci poprvé vidět jedinečnou tramvaj Škoda 36T, kterou si objednal německý zákazník Rhein Neckar Verkehr (rnv). Tato společnost zajišťuje ve třech německých městech městskou hromadnou dopravu. Němečtí občané z Mannheimu, Heidelbergu a Ludwigshafenu se tak budou vozit tramvají od ŠKODY.

20:29 / 25. září 2022
V Berlíně byla představena tramvaj od Škoda Group, která bude vozit německé cestujícíi

Foto: Tramvaj ŠKODA T36. Zdroj fotky: ACRI.

Škoda 36T není jenom tramvaj, ale zároveň vlak

Tramvaj Škoda 36T nebude využívána pouze v německých městech jako tramvaj. Nové třicetimetrové vozidlo je výjimečné tím, že může být použito jako vlakotramvaj na regionálních linkách spojujících Mannheim, Heildelberg a Ludwigshafen. „Dodávka tramvají pro zákazníka rnv je pro nás velkou a důležitou zakázkou. Jsem rád, že si můžeme společně prohlédnout výsledek usilovné práce početného týmu lidí, který se na výrobě tramvaje podílel. Je to poprvé, kdy ukazujeme toto nové vozidlo, které bude další desítky let sloužit na městských a regionálních linkách v regionu Rhine-Neckar, řekl Didier Pfleger, CEO Škoda Group a dodal: „Vozidla pro každého zákazníka samozřejmě ladíme do posledního detailu tak, aby vyhovovala místním podmínkám a vysokým nárokům cestujících. Jinak tomu nebylo ani v případě tramvají pro rnv, do kterých jsme navrhli zcela unikátní inovace. Součástí dodávky je i dosud nejdelší tramvaj na světě s délkou téměř 60 metrů.“

S ohledem na aktuální trendy jsme se při vývoji tramvaje zaměřovali na dlouhodobou udržitelnost

Nedokážu slovy vyjádřit, jak důležitá je tato událost pro naši společnosti, naše zákazníky i naše akcionáře. To, co vidíte za mnou, je budoucnost společnosti rvn, nebo alespoň jeden ze základních stavebních kamenů této budoucnosti,“ řekl Martin In Der Beek, CTO společnosti rnv a pokračoval: „Jsme přesvědčeni, že Rhein-Neckar-Tram neboli RNT, jak jí říkáme, je významným krokem k naplnění naší vize lepší veřejné dopravy. Nyní je důležité, abychom brzy obdrželi první vozidla a aby byl celý schvalovací proces brzy ukončen. Příští rok v dubnu bude Mannheim hostit Bundesgartenschau, největší zahradnickou výstavu na světě, což je pro náš region mimořádně důležitá událost. RNT má být výkladní skříní našeho moderního a sofistikovaného systému veřejné dopravy. Je pro nás tedy důležité, abychom jí do provozu uvedli co nejdříve.“

„S ohledem na aktuální trendy jsme se při vývoji tramvaje zaměřovali na dlouhodobou udržitelnost, komfort cestujících a moderní design. Tramvaj je plně klimatizovaná a zajistí pohodlí cestujícím až do 50 stupňů Celsia. Pro cestující s omezenou možností pohybu a orientace je zajištěna nástupní plošina a všechny důležité bezpečností a orientační prvky,“ vysvětlil Christopher Schreiner, Project Engineer ve Škoda Group.

Tramvaj ForCity Smart 36T je obousměrnou nízkopodlažní tramvají s otočnými podvozky, délkou 30,5 m, rozchodem 1 000 mm a maximální provozní rychlostí 80 km/h. Celkem pojme 178 osob a disponuje 72 místy k sezení. Tramvaj má nízkopodlažní vstup a bezbariérový prostor pro osoby s omezenou schopností pohybu i rodiče s dětskými kočárky. Široké dvoukřídlé dveře pak zajišťují rychlou výměnu cestujících na zastávkách, a tedy i vyšší efektivitu dopravy. Vybavena je rovněž nejnovějšími informačními systémy a kamerami. Německá společnost zajišťující MHD ve třech německých městech si těchto tramvají objednala 80, z čehož 30 kusů má být třicetimetrových, 37 čtyřicetimetrových a 12 vozů šedesátimetrových. Celková hodnota činí 7 miliard korun, přičemž součástí kontraktu je i opce na dalších 34 vozidel.

Autor: Karel Geba (Zdroj: ACRI)

V Berlíně byla představena tramvaj od Škoda Group, která bude vozit německé cestující Foto: Představení tramvaje ŠKODA na Innotrans. Zdroj fotky: ACRI..
zpět na články

inzerce

nahoru