Otevřít menu
Doprava dnes
-

V červnu se uskuteční 28. ročník oficiálního mistrovství České republiky – Poháru historických vozidel

Letos odstartuje další ročník národního šampionátu historických vozidel! Oficiální Mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel Asociace veteran car clubů Autoklubu ČR. Jedná se o seriál deseti soutěží veteránů, z nichž pět akcí tohoto typu proběhne na Moravě a pět v Čechách.

18:00 / 4. června 2022
V červnu se uskuteční 28. ročník oficiálního mistrovství České republiky – Poháru historických vozidel i

Foto: Fryštácká Rally (Zdroj: Autoklub České republiky)

Šampionát je pořádán jak pro automobily, tak i pro motocykly, a to v kategoriích do roku výroby 1945, 1946-1970 a od roku 1971. Zároveň je klasifikován absolutní vítěz s nejvyšším počtem bodů. Slavnostní vyhlášení posádek s předáváním pohárů se koná tradičně ve Smetanově sále klubového domu Autoklubu ČR.

„Nás moc těší, že každoročně stoupá počet účastníků, vloni jsme registrovali celkově bezmála 850 posádek. Svědčí to o rozvoji veteránského hnutí, ale také o vzrůstající kvalitě našich soutěží. A přestože jde o pořadí, zároveň na nich panuje přátelská a dobrosrdečná atmosféra, kterou si užijí všichni. Mám největší radost, když na soutěž přijedou s historickým vozidlem rodiče nebo prarodiče s dětmi, o nastupující generaci veteránistů tak máme postaráno,“ uvedl s úsměvem František Čečil, předseda Asociace veteran car clubů AČR a viceprezident Autoklubu ČR pro zájmovou činnost.

Pro účast ve veteránském šampionátu není podmínkou být organizován v nějakém klubu nebo sdružení, ale ke klasifikaci je nutné odjet nejméně dvě soutěže a umístit se do 15. místa ve své kategorii.

Podle Františka Čečila je největším lákadlem pro veteránisty k účasti v šampionátu různorodost soutěží spojená s poznáváním krás naší země. „Všem veteránistům můžu naše soutěže vřele doporučit. Poznáte nové kamarády, objevíte překrásné kouty České republiky, a i se něco nového přiučíte ve znalostních disciplínách,“ shrnul František Čečil.

Zařazení podniku do MČR Poháru historických vozidel je navíc zárukou jeho vysoké kvality dané dlouholetými zkušenostmi organizátorů. A které podniky v letošním ročníku najdete? Přinášíme vám jejich přehled s krátkou charakteristikou:

Sobota 18. června 2022 – Veteráni pod Křemešníkem

Jízda krajinou Vysočiny je příjemným výletem s poznáním krajiny v okolí kopce Křemešník poblíž historického města Pelhřimov, „brány Vysočiny.“

Sobota 2. července 2022 – 21. sraz historických vozidel v Mariánských Lázních

Soutěž začíná v malebném pivovaru v Chodové Plané, kde si účastníci mohou prohlédnout výrobu piva a ochutnat i zdejší lahodnou minerálku. Trasa vede Českým lesem často i v místech, kam se dříve noha normálního smrtelníka nedostala, protože zde bylo přísně střežené hraniční pásmo. Soutěž končí v centru Mariánských Lázní asi 100 metrů od kolonády.

Sobota 16. července 2022 – Zlínská Historic Rally 2022

Pořadatel využívá zázemí muzea Samohýl motor Veteran v centru Zlína a účastníci mohou obdivovat unikátní stroje v expozici. Na kopcovité trati v okolí Zlína si soutěžící vyzkouší své jezdecké umění v častých stoupáních a sjezdech.

Sobota 30. července 2022 – Veteráni Valašskem 2022

V podhůří Beskyd v útulné obci Solanec-Hutisko je centrum veteránské jízdy. Trať sem vede z Rožnova pod Radhoštěm krajinou Beskyd s úžasnými panoramaty.

Sobota 6. srpna 2022 – Selské baroko O pohár města Veselí nad Lužnicí

Start vozidel je z náměstí před radnicí ve Veselí nad Lužnicí. Trasa vede malebnou krajinou jižních Čech přes obce s památkově chráněnými stavbami selského baroka. Účastníci mohou obdivovat několik stovek let staré zemědělské usedlosti.

Sobota 13. srpna 2022 – Priessnitzův okruh

Soutěž nese název podle zakladatele vodoléčebných metod Vincenze Priessnitze a trasa vede dechberoucími Jeseníky. Místní pořádající klub vybudoval a vzorně udržuje velmi hezké muzeum historických vozidel. Díky geografické poloze jsou pravidelnými účastníky také veteránisté z Polska.

Sobota 27. srpna 2022 – Rallye Posázaví

Zámek Berchtold má pohnutou minulost s prvními zmínkami už ze 14. století. Ve 20. století však málem došlo k jeho zániku. Naštěstí se zámek podařilo zrekonstruovat do podoby dnešního hotelu, který je centrem veteránské soutěže. Trasa soutěže vede krajinářsky velmi zajímavým Posázavím s turisticky atraktivními lokalitami.

Sobota 10. září 2022 – O pohár města Soběslav 2022 – FIVA National

Soběslavská soutěž je letos poprvé zařazena do kategorie FIVA National a zveřejněna v mezinárodním kalendáři FIVA. Královské město Soběslav a jižní Čechy, to jsou kulisy dobře zorganizované veteránské jízdy. Nápadité úkoly a příjemná přátelská atmosféra každým rokem přilákají mnoho desítek posádek.

Čtvrtek 15. - sobota 17. září – Oldtimer Bohemia Rally 2022 – FIVA International

Vrcholem veteránských soutěží v České republice je soutěž zařazená do nejvyšší kategorie Mezinárodní automobilové federace FIA a Mezinárodní federace historických vozidel FIVA.  Špičkou je nejen perfektní organizací, ale i délkou soutěže téměř 500 km. Vloni přijely posádky ze šesti států.

Sobota 24. září 2022 – Fryštácká Retro Rally

Poslední podnik letošního Mistrovství ČR Poháru HV se koná v městečku Fryšták nedaleko Zlína. Zkušení pořadatelé připravují pro účastníky perfektně zorganizovanou soutěž i se sportovními prvky a náročnou orientací. Trať jízdy se vine kopcovitou krajinou kolem Fryštáku.

Publikoval: Filip Červinka (Zdroj: Autoklub České republiky)

 

V červnu se uskuteční 28. ročník oficiálního mistrovství České republiky – Poháru historických vozidel Foto: O pohár města Soběslav (Zdroj: Autoklub České republiky). V červnu se uskuteční 28. ročník oficiálního mistrovství České republiky – Poháru historických vozidel Foto: O pohár města Soběslav (Zdroj: Autoklub České republiky).
zpět na články

inzerce

nahoru