Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Litoměřicích bylo slavnostně otevřeno nové přístaviště pro rekreační plavbu

V letošním roce již probíhají nebo budou zahájeny práce na 15 přístavištích pro rekreační plavbu na Labi. Nové přístaviště bylo vybudováno v Litoměřicích a v pátek slavnostně otevřeno. Podobně jako na dalších nových přístavištích i zde je zajištěna přípojka pitné vody a elektřiny.

15:47 / 25. února 2023
V Litoměřicích bylo slavnostně otevřeno nové přístaviště pro rekreační plavbui

Foto: V Litoměřicích bylo postaveno nové přístaviště. Zdroj: MD ČR

Přístaviště v Litoměřicích

Při příležitosti včerejšího slavnostního otevření nového přístaviště v Litoměřicích uvedl ministr dopravy Martin Kupka, že ministerstvo v letošním roce výrazně podpoří rozvoj lodní dopravy. „Ministerstvo dopravy dlouhodobě podporuje zlepšování podmínek ve vodní dopravě pro rekreační plavbu, zejména cestou doplňování chybějící veřejné přístavní infrastruktury, aby se zpřístupnilo okolí vodní cesty plavcům na Labi. Tato krásná vodní cesta je příležitostí, aby rekreace na vodě se zde zařadila mezi oblíbené aktivity cestovního ruchu, jako je na Baťově kanále a na Vltavě,“ prohlásil ministr dopravy.  

První zmínky o lodní dopravě v Litoměřicích pocházejí až z raného středověku. „Přístaviště otevíráme symbolicky v Litoměřicích, které jako jedno z nejstarších českých královských měst bylo od počátku úzce spjato s plavbou na Labi, kdy zboží dopravované na lodích muselo být nabízeno na městských trzích. Dokonce již roku 1057 je zaznamenáno právo cla z vodní dopravy,“ řekl Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR).

Přístaviště v Litoměřicích dostalo nejen atraktivní desénové provedení, ale i novou robustní konstrukci s molem o délce 58 m, železobetonové plováky a dřevěnou pochozí palubou. Jedna ze dvou plošin byla výškově upravena pro nástup i do menších lodí. Původní kolmé stání bylo nahrazeno stáním šikmým uzpůsobeným až pro 14 rekreačních plavidel. Přístaviště také nově disponuje přípojkami elektrické energie a pitné vody. Myslelo se i na osoby se zdravotním postižením, které tak budou moci využívat pohodlný bezbariérový přístup po lávce.

Další projekty ŘVC ČR

V letošním roce už probíhají nebo teprve začnou práce na 15 přístavištích na Labi. „V současnosti běží práce na výstavbě 5 veřejných přístavišť pro malá plavidla a 4 přístavišť pro osobní lodě na Labi v Ústí nad Labem – Brné, Roudnici nad Labem, Štětí, Čelákovicích, Nymburku, Poděbradech a v Kolíně. Na dalších 4 přístavištích pro rekreační plavbu se rozběhnou práce během prvního pololetí tohoto roku a rozšíří se možnosti pohodlného zastavení s lodí také o Brandýs nad Labem a Mělník. V Ústí nad Labem – Vaňově bude ve spolupráci s městem doplněn přístupový chodník k novému můstku a inženýrské sítě pro připojení lodí na elektřinu a vodu. Upraveného místa pro zastavení osobních lodí se dočká také Brandýs nad Labem,“ dodal Lubomír Fojtů.

Ačkoliv jsou práce na přístavištích nejvíce viditelné, Ředitelství vodních cest ČR má v plánu realizaci i jiných projektů. „Také pokračujeme v rozšiřování nezbytných servisních služeb s tankováním a odběrem odpadů pro plavidla, tentokrát výstavbou centra v Roudnici nad Labem. Rekreační plavba jistě ocení postupnou modernizaci a doplnění bezpečných čekacích stání právě pro malá plavidla u plavebních komor na Vltavě, která začíná ve Vraném nad Vltavou a bude ještě letos pokračovat v Dolánkách, Miřejovicích a v Roztokách. Zahájen bude rovněž program modernizace a nové výstavby soustavy sjezdů do vody pro spouštění a vytahování malých plavidel na Vltavě,“ doplnil Lubomír Fojtů.

Publikoval: Filip Červinka (zdroj: MD ČR)

V Litoměřicích bylo slavnostně otevřeno nové přístaviště pro rekreační plavbu Foto: Slavnostní otevření přístaviště. Zdroj: MD ČR. V Litoměřicích bylo slavnostně otevřeno nové přístaviště pro rekreační plavbu Foto: Přístaviště v Litoměřicích. Zdroj: MD ČR. V Litoměřicích bylo slavnostně otevřeno nové přístaviště pro rekreační plavbu Foto: Přístaviště v Litoměřicích. Zdroj: MD ČR.
zpět na články

inzerce

nahoru