Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Pardubicích budou od května jen elektronické parkovací karty

Držitelé parkovacích karet v Pardubicích budou mít potvrzení o dlouhodobém parkování pouze v elektronické podobě. Město mění povinnost od května, kdy si motoristé pořizují nové parkovací povolenky. ČTK toto sdělil náměstek primátora Petr Kvaš (ODS).

16:59 / 20. dubna 2022
V Pardubicích budou od května jen elektronické parkovací karty

"Od 1. května v Pardubicích končí papírové parkovací karty. Jsme v 21. století, nahrazují je elektronické karty," řekl Kvaš.

Novinka se jmenuje Pardubický elektronický parkovací identifikátor, zkráceně PepIQ, proto se systému na úřadě říká Pepik. Na pořízení elektronické karty mají motoristé zhruba měsíc, tedy do konce května, řekl Kvaš.

Elektronickou kartu mohou řidiči získat dvěma způsoby. Zajít mohou do pobočky dopravního podniku nebo mohou ušetřit čas a koupit si ji za pár minut přes web, který město brzy spustí. K tomu řidič potřebuje elektronickou identitu.

"Je potřeba státem uznaná elektronická identita, datová schránka, portál občana, bankovní identita. Sám mám několik identit, tak mě překvapilo, že to není mezi mými známými moc rozšířené," dodal Kvaš.

Nákup přes web je podle něj pohodlnější, rychlejší, po roce uživatele upozorní, že je čas znovu parkovací kartu pořídit. Ceník zůstává stejný. Lidé si roční, půlroční či tříměsíční kartu mohou koupit, pokud v parkovací zóně bydlí nebo podnikají.

Z nového systému město získá data o chování řidičů. V centru Pardubic je již instalováno kolem 3000 čidel, které poznají, zda je místo obsazené, nebo volné. Parkovacích karet je v krajském městě vydaných kolem 3800, mají je soukromé osoby, firmy nebo neziskové organizace.

"Senzory poznají, kolik je držitelů Pepika, kolik je návštěvníků, kteří platí krátkodobé parkovné, a co nás velmi zajímá, kolik lidí neplatí parkování vůbec," řekl Kvaš.

Publikoval: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru