Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Praze budou letos do 82 lamp instalovány nabíječky pro elektromobily

V hlavním městě budou letos do lamp veřejného osvětlení nainstalovány nabíječky pro elektromobily. Dobíjecí stanice se objeví na 82 stožárech. Dnes to sdělil radní Jan Chabr (TOP 09). V budoucnu se má pak podle plánu města jejich počet postupně zvyšovat, proto magistrát letos plánuje vyměnit a zmodernizovat více než 600 lamp. V Praze je zhruba 135.000 lamp veřejného osvětlení.

16:46 / 21. února 2022
V Praze budou letos do 82 lamp instalovány nabíječky pro elektromobilyi

Foto: hybrid.cz

Na umisťování nabíječek magistrát spolupracuje s Pražskou energetikou (PRE). "Prostřednictvím tohoto projektu dostaneme během roku na pražské lampy nabíječky. Elektromobilita je nyní v rámci evropského trhu s automobily preferovanou variantou a je třeba k tomu připravit dobíjecí infrastrukturu i v rámci veřejného prostoru. Ne každý může k dobíjení využívat vlastní garáž," uvedl Chabr.

Kvůli instalaci nabíječek je potřeba k lampám přivést nové kabely, které kapacitně zvládnou přivést energii pro lampu i nabíječku. Město proto spolupracuje s PRE a při výměnách kabelů současně vloží do chodníku i kabel pro nabíječku. Letos bude vyměněno 654 lamp a na 189 z nich bude možné připojit nabíječky. Lampy vymění městská firma Technologie hlavního města (THMP) v deseti městských částech.

V Praze má být podle dřívějších vyjádření vedení města do roku 2026 moderních lamp asi 3000, tedy 6000 nabíječek. Proměna souvisí rovněž s normou pro automobily Euro 7, která by podle záměru Evropské komise měla začít platit v roce 2025 a fakticky by znemožnila výrobu automobilů bez elektropohonu. Podle odhadů má být v ČR v roce 2030 asi 500.000 až 700.000 elektromobilů, z toho asi třetina v Praze.
 

Publikoval: Bc. Filip Červinka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru