Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Praze je stále řidičů dostatek, hlásí pražská integrovaná doprava

Pražská integrovaná doprava (PID) zajišťuje dopravu jak v Praze, tak po středních Čechách. PID se zatím nepotýká s problémy v souvislosti s nedostatkem řidičů v MHD. Potvrdil nám to mluvčí organizace Ropid Filip Drápal. Sdružení dopravních podniků ČR navíc sdělilo, že napříč Českem skutečně chybí zhruba 500 řidičů MHD.

8:15 / 10. června 2022
V Praze je stále řidičů dostatek, hlásí pražská integrovaná dopravai

Foto: Dopravní prostředky Pražské integrované dopravy. Zdroj: PID.

Situace u naprosté většiny dopravců zatím není taková, že by bylo nutné odříkat spoje

"Situace u naprosté většiny dopravců zatím není taková, že by bylo nutné odříkat spoje. Jednou výjimkou je v posledních týdnech dopravce OAD Kolín, kde občas k nějakým personálním výpadkům dochází," uvedl Drápal.

Přestože v PID nemusí být kvůli nedostatku řidičů spoje rušeny, neznamená to, že je stav ideální. "Obecně nikde žádný nadstav není, často je nutné sahat do rezerv v podobě brigádníků nebo přesčasů," uvedl Drápal.

Potíže nemá ani největší pražský dopravní podnik (DPP). Podle výroční zprávy za loňský rok měl podnik k 31.prosinci 2021 celkem 2235 řidičů autobusů. Počet chybějících řidičů se podle mluvčí DPP Anety Řehkové pohybuje okolo sedmi procent. "Byla zahájena letní sezóna, která již tradičně souvisí s přirozenou fluktuací řidičů, ale tyto situace předvídáme a připravujeme průběžně informační dny pro budoucí řidiče autobusu," uvedla. Nejbližší informační den, kdy se zájemci mohou o práci dozvědět podrobnosti, se bude konat příští týden ve středu.

Průměrný věk řidičů MHD je mezi 47 a 50 lety

S nedostatkem řidičů se dopravní podniky napříč republikou potýkají dlouhodobě. Jednou z hlavních příčin nedostatku je vysoký průměrný věk řidičů, který se pohybuje mezi 47 a 50 lety. "Poměrně hodně řidičů nám tedy odchází do starobního důchodu nebo odejdou předčasně z důvodu zdravotní nezpůsobilosti," uvedl předseda Sdružení dopravních podniků ČR Tomáš Pelikán.

Čeští dopravci dlouhodobě upozorňují na nedostatek řidičů. V nákladní i osobní dopravě jich působí kolem 120.000, podle dopravců jich ovšem chybí desetitisíce. Podle loňských statistik sdružení dopravců Česmad Bohemia postrádají kamionoví dopravci kolem 15.000 řidičů, další by byli schopni téměř okamžitě zaměstnat i autobusoví přepravci.

Pražská integrovaná doprava (PID) je integrovaný dopravní systém, zahrnující metro, tramvaje, železnici, trolejbusy, městské a příměstské autobusové linky, lanovou dráhu na Petřín, několik přívozů a síť parkovišť P+R. Zasahuje na území hlavního města Prahy a okresů Středočeského kraje Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Beroun, Příbram, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Benešov, Mladá Boleslav a Nymburk. Integrace spočívá v zavedení jednotného tarifu, smluvních přepravních podmínek, číslování linek, některých součástí informačního systému pro cestující, v projektování linkového vedení, návazností a prokladů mezi spoji různých linek a druhů dopravy a v jednotném systému uzavírání smluv o dotování dopravy s dopravci. Koordinátorem Pražské integrované dopravy je organizace ROPID, Regionální organizátor pražské integrované dopravy, příspěvková organizace hlavního města Prahy.

Publikoval: Dagmar Lánská (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru