Otevřít menu
Doprava dnes
-

V Přerově budou jezdit dva nové elektrobusy. Oživí se i vozový park

Od začátku května budou cestující MHD v Přerově vozit dva nové elektrobusy. Dopravce také v letošním roce pořídí dalších devět naftových autobusů. Obmění tak životnost zdejšího vozového parku.

10:24 / 1. května 2022
V Přerově budou jezdit dva nové elektrobusy. Oživí se i vozový parki

Foto: prerov.nejlepsi-adresa.cz

Modernizace vozového parku MHD byla jednou z podmínek smlouvy, jež před čtyřmi lety podepsali zástupci města Přerova a společnosti Arriva Autobusy. ČTK o tom informovala Lenka Chalupová, mluvčí radnice.

"Elektrobusy jsou značky SOR EBN 11 a vynikají svou lehkostí, tichostí a dobrými jízdními vlastnostmi. Jsou klimatizované a díky své nízkopodlažnosti snadno přístupné pro každého cestujícího, nechybí ani informační panely, systém hlášení zastávek, USB dobíječky nebo možnost zaplatit za jízdenku platební kartou," představil vozy radní pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO). Elektrobus má 28 sedaček. Celková kapacita činí až 82 cestujících.

Obnova vozidel za ekologičtější nákupem dvou elektrobusů nekončí. "Do léta bude obnoveno ještě osm naftových autobusů - společnost koupí pro přerovskou autobusovou dopravu nízkopodlažní a klimatizované autobusy značky Iveco Crossway. Jde o standardní dvanáctimetrový autobus městského provedení. Díky tomu zmizí z ulic města starší autobusy," doplnila informaci Jitka Kočicová z přerovského magistrátu. Devátý autobus bude dodán do prosince.

Městskou autobusovou dopravu v Přerově zajišťuje od ledna 2018 společnost Arriva Morava, která zvítězila v tendru radnice. Smlouvu má na deset let. Za provoz MHD zaplatí firmě město do roku 2027 přibližně 526 milionů korun. Na základě smlouvy uzavřené  mezi městem a dopravcem nemůže být žádný autobus starší 12 let. Průměrné stáří všech autobusů nesmí přesáhnout devět let od první registrace.

V Přerově zabezpečuje MHD celkem 22 autobusů. Deset z nich bylo pořízeno v roce 2010. Letos tedy dosáhnou hranice 12 let. Další autobusy byly registrovány v letech 2017 a 2018, dodal Navrátil.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru