Otevřít menu
Doprava dnes
-

V příštím roce se v Plzeňském kraji nebude zdražovat jízdné ve vlacích ani autobusech

Cestující v Plzeňském kraji nebudou v příštím roce jezdit dráže. Kraj se rozhodl nezdražovat veřejnou dopravu v osobních vlacích a linkových autobusech. Od ledna se také chystá zavést nové slevy pro lidi v hmotné nouzi. V době, kdy je nafta a benzín skoro nejdražším zbožím, chce přitáhnout co nejvíce cestujících.

10:31 / 22. června 2022
V příštím roce se v Plzeňském kraji nebude zdražovat jízdné ve vlacích ani autobusechi

Foto: Autobusy Plzeňského kraje. Zdroj: Plzeňský kraj.

Když bude jezdit víc lidí ve veřejné dopravě, tak ztráta nemusí být taková

Kvůli cenám pohonných hmot bude meziroční nárůst ceny dopravy na kilometr pro kraj od dvou do pěti korun, což je dost, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). "Když bude jezdit víc lidí ve veřejné dopravě, tak ztráta nemusí být taková. Musíme jízdné udržet. Když už ji platíme, tak ať je skutečně využívaná," uvedl. Kraj podle Čížka zahájil nový koncept veřejné Integrované dopravy Plzeňského kraje v červenci 2020. "A chceme, abychom byli předvídatelní a dlouhodobí. A jestliže lidé odejdou z drahé osobní dopravy, tak ať jdou do naší veřejné," řekl.

Po dvouleté pandemii koronaviru se cestující do vlaků a autobusů vracejí. Plzeňský kraj už se tak podle Čížka dostal na úroveň před epidemií. "Dokonce na některé linky, hlavně z Tachovska, už jsme přidávali autobusové spoje. Nejdřív jsme je zvětšovali a teď přidávali. Je to tím, že tam je hodně průmyslových zón. A také tam bydlí hodně Ukrajinců, kteří jezdí do Plzně," řekl. V některých linkách je 19% nárůst proti stejným měsícům roku 2019. A spoje Stříbro - Plzeň a Tachov - Stříbro - Plzeň bývají i přeplněné.Na vesnických linkách, kde je málo obyvatel, není nárůst počtu cestujících tak velký, ale kraj tam musí základní obslužnost zajistit. 

Po dvouleté pandemii koronaviru se cestující do vlaků a autobusů vracejí​

Z vlakových směrů je podle Čížka hodně vytížený směr na Nepomuk a výrazně se zvedly počty cestujících z Plzně do Karlových Varů. "Je to určitě díky novým vlakům, které jsme tam zavedli, na Karlovy Vary nově od loňska," uvedl.

Kraj chce nalákat cestující dalšími slevami. Od ledna zvýhodní osoby v hmotné nouzi, které pobírají příspěvek na bydlení, řekl Čížek. Zároveň rozšíří slevy pro zdravotně postižené, které od 1. července zavádí stát. "Ty už jsme měli dřív a jen je rozšiřujeme," uvedl.

Rostoucí ceny elektřiny, nafty, služeb i platů nutí Plzeňský kraj vydat příští rok ze svého rozpočtu na veřejnou dopravu o několik desítek milionů korun více. V rozpočtu má na vlakovou dopravu 880 milionů korun, což je o 130 milionů více než loni. Autobusová doprava pojme stejnou sumu jako minulý rok, což je asi 674 milionů Kč. Jízdné z osobních vlaků a autobusů je kompletně příjmem kraje.

Publikoval: Petr Dejnožka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru