Otevřít menu
Doprava dnes
-

Vláda schválila návrh novely o snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 Kč

Vláda včera schválila návrh novely zákona o dočasném snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny na litr. Premiér Petr Fiala to oznámil na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) před týdnem uvedl, že opatření by mělo platit v období od 1. června do 30. září.

16:00 / 14. dubna 2022
 Vláda schválila návrh novely o snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 Kči

Foto: Depositphotos

U nafty přitom Ministerstvo financí zvažuje zavést snížení trvale

Opatřením vláda reaguje na prudký růst cen pohonných hmot, způsobený podle analytiků hlavně inflačními tlaky a invazí ruských vojsk na Ukrajinu. "Na čerpacích stanicích by se mohly ceny snížit až o 1,8 koruny na litr. Opatření přinese pozitivní dopad na řidiče i na podnikatelský sektor. Dopravcům pomůže s konkurenceschopností," uvedlo včera na Twitteru Ministerstvo financí.

Ministři se na snížení domluvili už před týdnem, dnes rozhodli o legislativní úpravě. Musí ji ještě schválit Parlament a podepsat prezident. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny.

Přes tento krok silniční dopravci žádají přímou finanční pomoc státu. Ta se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) nepřipravuje. Bylo by podle něj složité rozlišit, podle jakých kritérií by se udělovala, řekl minulý týden.

Ministerstvo financí sbírá zhruba od poloviny března data o výši marží prodejců paliv. "Za účelem ohlídání si, aby se snížená daň promítla do konečných cen pro řidiče, rozšíří svou cenovou kontrolu také na distributory pohonných hmot, kteří spotřební daň platí. Až do konce září tohoto roku tak budou monitorovány nejen prodejní, ale i velkoobchodní rafinační marže," uvedl včera resort v tiskové zprávě.

Průměrné marže na naftě byly v březnu meziměsíčně podle úřadu vyšší asi o 1,88 koruny u litru nafty a o 2,1 koruny u litru benzinu. Ministerstvo proto nyní zpracovává cenový výměr na maximální marži, zda ji stanoví, rozhodne vláda nejpozději koncem dubna, řekl dříve Stanjura.

"Při maximálním efektu přijímaných opatření a cenového monitoringu ministerstva financí by tak pohonné hmoty mohly zlevnit o zhruba 5,5 koruny na litr," sdělil včera úřad. Snížení spotřební daně u nafty a benzinu způsobí výpadek 3,8 miliardy korun ze státního rozpočtu a 400 milionů korun z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l. V minulém týdnu lidé u tuzemských čerpacích stanic podle údajů společnosti CCS za litr benzinu Natural 95 zaplatili v průměru 43,88 koruny, za litr nafty dali 46,62 koruny. Mezitýdenně klesly ceny pohonných hmot o desítky haléřů.

Pulikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru