Otevřít menu
Doprava dnes
-

Vloni zemřelo na silnicích nejméně lidí za více než šest desetiletí

Loňský rok byl na českých silnicích zřejmě druhý nejméně tragický za více než 60 let. Obětí nehod bylo podle předběžných údajů policie 468, o dvě méně než o rok dříve. Celoroční číslo se ale může ještě snížit kvůli výsledkům pitev usmrcených při listopadových nehodách.

9:34 / 2. ledna 2023
Vloni zemřelo na silnicích nejméně lidí za více než šest desetiletí

V prosinci si dopravní nehody vyžádaly 33 lidských životů, o 17 méně než o rok dříve. Dva lidé na silnicích zemřeli na Silvestra. Po poledni zahynul v obci Zlonice na Kladensku motocyklista po střetu s osobním autem, devětaosmdesátiletý muž je obětí čelního střetu dvou osobních aut mezi obcí Lišany a Rakovníkem. Upřesněná čísla policie obvykle zveřejňuje v první polovině ledna.

Pokud se celoroční údaje potvrdí, šlo by za loňský rok o druhý nejnižší počet mrtvých od roku 1961, odkdy policie ucelené statistiky dopravních nehod sestavuje. Méně obětí policie eviduje jen za rok 2020, kdy jich bylo 460. Dosud nejtragičtější byl rok 1969 se 1758 usmrcenými, od vzniku České republiky nejvíce lidí při dopravních nehodách zemřelo v roce 1994, kdy bylo obětí 1473. Pod tisícovkou se jejich počet drží od roku 2008.

"Číslo je orientační, protože víme, že v listopadu se budou některé smrtelné dopravní nehody odepisovat z důvodu, protože nám došly výsledky pitev. Číslo teoreticky může být nižší," řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý k celoročnímu počtu obětí. Mezi usmrcené při nehodách se nezapočítávají například lidé, jejichž smrt způsobil zdravotní problém, který nehodě předcházel nebo ji třeba i zavinil.

Z hlediska měsíců byly v loňském roce na silnicích nejtragičtější červen se 49 a říjen se 48 usmrcenými. Nejméně obětí si vyžádaly nehody v únoru, kdy zemřelo 25 lidí. Dopravních nehod za celý rok ubylo téměř o 1100 zhruba na 98.250, stoupl naopak počet těžce zraněných o 68 na 1692 a lehce zraněných o 1672 na 22.253, uvedl šéf dopravní policie předběžná čísla. Výrazně podle Zlého loni přibylo proti předchozímu roku nehod způsobených pod vlivem alkoholu.

Z obětí prosincových nehod bylo 18 řidičů v osobních autech, sedm chodců, tři řidiči nákladních vozů, dva spolujezdci v osobních automobilech a jeden cyklista. Motocyklista zahynul kromě Silvestra také na Štědrý den, vyplývá z informací policie. "Hlavní příčiny: nepřiměřená rychlost, přejetí do protisměru nebo vyjetí mimo vozovku," uvedl Zlý ke smrtelným nehodám. Za prosinec podle předběžných čísel ubylo nehod, těžkých i lehkých zranění.

Autor: Karel Geba (čerpáno z ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru