Otevřít menu
Doprava dnes
-

Vozy na LPG loni zaznamenaly nový rekord. Výrazně přibylo i dodatečných přestaveb na autoplyn

V Česku bylo loni registrováno historicky nejvíce nových osobních automobilů s pohonem na zkapalněný ropný plyn (LPG) neboli propan-butan. Dle údajů Svazu dovozců automobilů (SDA) bylo takových aut registrováno 4 000, což je meziročně o 76 % více.

10:09 / 2. února 2023
Vozy na LPG loni zaznamenaly nový rekord. Výrazně přibylo i dodatečných přestaveb na autoplyn

Výrazně narostl také počet dodatečných přestaveb na LPG. Dle odhadu České asociace LPG jich bylo uskutečněno asi 6 500, což je přibližně o 2 000 více než v roce předešlém. Rok 2012, který byl z hlediska přestaveb rekordní, ale zůstává stále nepřekonán.

Počet registrací nových vozidel s LPG pohonem v posledních letech prudce roste. Zatímco za rok 2020 eviduje SDA 1 280 nových automobilů, o rok později bylo registrováno již 2 259 vozů, čímž byl překonán rekord z roku 2014. Růst pokračoval i v roce 2022, kdy na českých silnicích přibylo 3 966 nových vozidel na autoplyn, což je meziročně asi o tři čtvrtiny více.

Spolu s elektromobily (BEV) tak LPG automobily dominují segmentu vozidel, která Národní akční plán čisté mobility považuje za „alternativní pohony“. Mírný odstup zaznamenaly plug-in hybridy (PHEV). U LPG i BEV jsou za rok 2022 evidovány historicky nejvyšší počty registrací. Z hlediska výrobce u LPG jednoznačně dominuje Dacia, registrovány byly v roce 2022 dále i vozy značek Renault a Fiat.

„LPG v roce 2022 těsně porazilo elektromobily. Hovoříme ale o počtu registrací nových automobilů. Pokud bychom uvažovali i dodatečné přestavby benzínových motorů, které jsou pro LPG typické, přibylo na českých silnicích LPG automobilů mnohem více,“ říká Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG.

Podle statistik Ministerstva dopravy ČR bylo loni provedeno celkem 7 263 přestaveb. Číslo nicméně udává jak celkový počet montáží, tak i demontáží, a to LPG i CNG systémů. „Na základě odhadu našich expertů, kteří se na přestavby vozů na LPG a CNG specializují dlouhodobě, lze konstatovat, že počet vozů přestavěných v roce 2022 na spalování LPG činil přibližně šest a půl tisíce. To je meziroční nárůst téměř o polovinu,“ popisuje Ivan Indráček.

Celkově se tak i s přestavbami počet „nových“ vozidel na autoplyn loni přehoupl přes úroveň 10 tisíc. Automobilů poháněných LPG tak reálně přibylo dvaapůlnásobně více než bateriových elektromobilů.

Loňský počet přestaveb na LPG je nejvyšší za posledních 6 let. Historicky ale byly i výrazně úspěšnější roky. „Rekordní počet přestaveb osobních aut na LPG byl uskutečněn v roce 2012. Statistika uvádí více než 20 tisíc montáží i demontáží, z čehož lze odvodit, že čistě přestaveb na LPG bylo asi 18 tisíc. Další v pořadí jsou roky 2011 a 2013, kdy bylo namontováno asi o třetinu méně přestavbových sad,“ popisuje Ivan Indráček.

Publikoval: Filip Červinka (čerpáno z TZ Česká asociace LPG)

zpět na články

inzerce

nahoru