Otevřít menu
Doprava dnes
-

Výzkumný Ústav Železniční snížil uhlíkovou stoupu o 28,97 %

Velký a významný úspěch zaznamenal Výzkumný Ústav Železniční, a. s. (VUZ), který ve snaze snížit dopad činností společnosti na životní prostředí dosáhl poklesu uhlíkové stopy. Oproti roku 2019 snížil svou uhlíkovou stopu o neuvěřitelných 28,97 %. Výpočet byl proveden v souladu s mezinárodním standardem GHG Protocol.

8:55 / 8. června 2022
Výzkumný Ústav Železniční snížil uhlíkovou stoupu o 28,97 %i

Foto: Výzkumný Ústav Železniční , a. s.

Za výrazným pokrokem stojí zejména nákup certifikované zelené elektřiny

Celková uhlíková stopa VUZ dosáhla hodnoty 3 589,95 t CO2e, což oproti roku prvního měření znamená pokles téměř o 30 procent. Za výrazným pokrokem stojí zejména nákup certifikované zelené elektřiny pro provoz společnosti i pro realizaci zkoušek prováděných pro její zákazníky, jejíž emisní faktor je nula.

Měření uhlíkové stopy je součástí dlouhodobé strategie VUZ v oblasti ochrany klimatu, která v sobě zahrnuje širokou škálu opatření. Společnost je současně držitelem certifikátu CDP za rok 2021, kde úspěšně dosáhla hodnocení C – úroveň Informovanost. Iniciativa CDP je nezávislou organizací, která pomáhá významným společnostem sledovat a publikovat informace o jejich vlivu na životní prostředí. VUZ je v rámci tohoto globálního reportovacího systému průkopníkem regionu střední a východní Evropy a připojil se ke 12 % společností, které v daném sektoru dosáhly podobné úrovně (včetně Deutsche Bahn AG nebo Canadian National Railway Company).

Tento výrazný úspěch motivuje VUZ k dalšímu zlepšování

Uhlíková stopa je měřítkem dopadu lidské činnosti na životní prostředí a zejména na klimatické změny. Je nepřímým ukazatelem spotřeby energií, výrobků a služeb a v případě organizace stanovuje množství skleníkových plynů, které souvisejí s její činností.

„Tento výrazný úspěch motivuje VUZ k dalšímu zlepšování ve všech oblastech svých činností a k dlouhodobému rozvoji šetrnému k životnímu prostředí,“ prohlásil Ing. Martin Bělčík, předseda představenstva a generální ředitel VUZ.

Výzkumný Ústav Železniční, a.s. je evropský lídr v železničním zkušebnictví a certifikaci. Jedná se o společnost specializovanou na poskytování odborných služeb a komplexních řešení v oblasti posuzování, certifikace a zkušebnictví železničních vozidel, železničních systémů a drážní dopravy.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: Výzkumný Ústav Železničí, a.s.)

zpět na články

inzerce

nahoru