Otevřít menu
Doprava dnes
-

Z nového sálu v CDP Praha se řídí provoz na čtvrtém koridoru

Pražské Centrální dispečerské pracoviště (CDP) Správy železnic zprovoznilo ve své budově na Balabence nový dispečerský sál pro obsluhu části 4. tranzitního železničního koridoru. Momentálně slouží k dálkovému ovládání provozu mezi Prahou-Uhříněvsí a Táborem, postupně se z něj bude řídit celý úsek Praha-Uhříněves – Horní Dvořiště státní hranice.

13:52 / 18. října 2022
Z nového sálu v CDP Praha se řídí provoz na čtvrtém koridorui

Foto: Ilustrační obrázek sálu CDP v Přerově (zdroj: Železniční koridory).

Uvedený traťový úsek byl z CDP Praha řízen od srpna 2016 z náhradních prostor, nyní se již dispečeři přesunuli do definitivních prostor. Všechna pracoviště obslužného personálu splňují nejnovější trendy, zejména pokud jde o velikost monitorů a komfort díky použití stolů o šířce téměř dva metry. 

V současnosti se z CDP Praha dálkově řídí 579 kilometrů tratí, nejnověji přibyla od 13. října obsluha úseku Červený Újezd u Votic – Tábor. Aktivace dálkového ovládání bude v této etapě dokončena na přelomu ledna a února příštího roku, kdy dojde k zapojení navazující části do stanice Hluboká nad Vltavou-Zámostí. Délka zapojených a obsluhovaných úseků se prodlouží na 635 kilometrů. Zbývající část trati na státní hranici s Rakouskem včetně stanice České Budějovice bude do CDP Praha zapojena v následujících letech.

CDP má momentálně k dispozici šest dispečerských sálů. Po zapojení traťového úseku do Tábora bude dálkově řízeno celkem 83 stanic a výhyben a 98 zastávek. Na jejich obsluze se ve směnném provozu bude podílet 185 traťových dispečerů a 75 operátorů železniční dopravy.

 

Publikoval: Jaromír Pánek (zdroj: TZ Správy železnic)

zpět na články

inzerce

nahoru