Otevřít menu
Doprava dnes
-

Za přístup k zablokovaným datům žádají hackeři po ŘSD desítky milionů

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bylo v nedávné době napadeno hackery, kteří web této organizace naprosto paralyzovali. Navíc zablokovali přístup k datům, za které žádají desítky milionů korun. To prozradil ředitel ŘSD Radek Mátl pro Hospodářské noviny. Obnova bude trvat nejdéle 5 měsíců, a proto ŘSD raději pozastavilo vypisování zakázek.

12:43 / 10. června 2022
Za přístup k zablokovaným datům žádají hackeři po ŘSD desítky milionůi

Foto: Ředitel ŘSD ČR Radek Mátl. Zdroj: ŘSD ČR.

Mátl přemýšlí o zaplacení částky kvůli možnému zdržení staveb a zakázek

ŘSD i IT experti už dříve označili útok za sofistikovaný a hluboký. Hackeři použili ramsomware, což je vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování žádá výkupné. Sumu chtějí v bitcoinech. "Sdělili jsme ji policii a dalším vyšetřujícím orgánům, ale neradi bychom ji sdělovali veřejně," řekl  Mátl. Potvrdil ale, že jde o desítky milionů korun.

Škody způsobené hackery mohou být ještě vyšší. Kvůli odložení vypisování zakázek je možné, že bude muset ŘSD platit penále dodavatelům, kterým nezaplatí včas. Ředitelství ale tvrdí, že má ve splatnosti faktur časovou rezervu. "Pozdní zaplacení bude maximálně v ojedinělých případech, doufáme, že se se všemi subjekty dohodneme," podotkl Mátl.

Přesto uvažuje o tom, zda není lepší výkupné zaplatit. Žádné jednání se ale zatím neuskutečnilo. Problém je v tom, že ŘSD je veřejnou institucí, a rozhoduje tak o penězích daňových poplatníků. Podnik navíc ještě nespočítal veškeré škody a celá událost se zároveň vyšetřuje. "Takže zatím je předčasné hovořit, jestli by se zaplacení vyplatilo, nebo ne," sdělil Mátl.

Na stavbách jsme to zatím schopni řešit

ŘSD přišlo o celé účetnictví a všechny smlouvy uložené na discích. Na obnově pracují jeho technici. Dosud se jim podařilo upravit přístupy k deseti ze 70 potřebných programů. Stále zablokován je například program na kontrolu fakturovaných částek od dodavatelů. "Na stavbách jsme to ale zatím schopni řešit i bez něj a odvedenou práci kontrolovat. Ale je to všechno samozřejmě složitější," dodal Mátl. Počítá s tím, že podnik zaplatí všechny závazky do konce června.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na konci května oznámil, že útočníka zná, z taktických důvodů ho zatím nezveřejní.

Publikoval: Petr Dejnožka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru