Otevřít menu
Doprava dnes
-

Za sluncem se otočí desítky nádraží, Správa železnic ušetří přes 1200 MWh ročně

Instalace fotovoltaických elektráren v prostředí české železnice pokračuje. Po pilotním projektu v Děčíně osadí Správa železnic solární panely na střechy dalších nádražních objektů po celé republice. Jejich provoz tak bude díky využití obnovitelných zdrojů energie šetrnější k životnímu prostředí.

9:25 / 23. srpna 2023
Za sluncem se otočí desítky nádraží, Správa železnic ušetří přes 1200 MWh ročněi

Foto: SŽ

Na instalaci fotovoltaiky v drážním prostředí aktuálně probíhají soutěže. Jejich vítězové nejprve vyprojektují a následně nainstalují panely tak, aby mohly být v polovině příštího roku zapojeny do distribuční sítě. Náklady se blíží 60 milionům korun, návratnost je při současných cenách přibližně deset let. Celkový instalovaný výkon bude přibližně 1240 kWp, což odpovídá úspoře elektrické energie 1260 MWh ročně.

Z těch stávajících se solárů dočkají například nádraží v Brandýse nad Labem, Berouně nebo Kuřimi, s chystanou instalací už počítají právě budované novostavby v Chodově a Aši. Panely se osadí také administrativní a provozní objekty Správy železnic v Brně, Pardubicích, Plzni, Hradci Králové, Ostravě, Olomouci, Ústí nad Labem a Děčíně. Uplatnění dále najdou na vhodných trafostanicích, stavědlech nebo v areálech drážních hasičů.  

Autor: Lucie Sogelová (zdroj: TZ SŽ)

zpět na články

inzerce

nahoru