Otevřít menu
Doprava dnes
-

Záchranáři zatím nenašli v troskách čínského letadla žádné přeživší

Záchranáři zatím nenašli žádné přeživší v troskách letadla společnosti China Eastern Airlines, které v pondělí havarovalo se 132 lidmi na palubě v horách na jihu Číny. S odvoláním na čínská státní média to dnes uvedla agentura AP.

5:27 / 22. března 2022
Záchranáři zatím nenašli v troskách čínského letadla žádné přeživšíi

Foto: Trosky havarovaného letadla Boeing 737-800 (Facebook).

Šest let starý Boeing 737-800 havaroval v Čuangské autonomní oblasti Kuang-si. Letadlo směřovalo z města Kchun-ming do Kantonu. Stroj, který odstartoval v pondělí 13:11 místního času (6:11 SEČ), po 14:20 místního času (7:20 SEČ) ztrácel rychlost a následně začal prudce klesat. Nad městem Wu-čou se kontakt s letadlem ztratil. „Na místě byly nalezeny trosky letadla, ale doposud se nepodařilo najít nikoho z lidí na palubě, s nimiž byl ztracen kontakt,“ uvedla dnes ráno televize CCTV po více než 18 hodinách od havárie. Záchranáři na místě našli ohořelé zbytky průkazů totožnosti, kabelek a peněženek.

Na místo se vydali záchranáři. Nehoda způsobila na horském svahu velký požár, který byl vidět i na satelitních snímcích NASA. Záchranáři se snaží nalézt také černé skříňky, v nichž jsou uloženy letové údaje a hlasové záznamy z pilotní kabiny, které jsou důležité pro vyšetřování havárie. K pátrání využijí i drony. Záchranné práce podle státních médií ztěžuje hornatý terén. Na místo nehody vede pouze jedna přístupová cesta. Tento týden má navíc podle předpovědi počasí pršet.

Čína disponuje nejvíce letouny 737-800


Státní média informovala, že společnost China Eastern Airlines dočasně stáhla všechny Boeingy typu 737-800 z provozu. Podle leteckých expertů jde o neobvyklý krok, pokud se neprokáže, že s modelem je nějaký problém. Čína má více letounů 737-800 než kterákoli jiná země. Vlastní jich téměř 1200. Pokud by ke stejnému kroku přistoupily i další čínské aerolinky, mohlo by to narušit domácí lety.

Čína patří v posledních letech v bezpečnosti letecké dopravy k nejlepším na světě, napsala agentura Reuters. Poslední smrtelná nehoda civilního tryskového letadla se tam stala v roce 2010, kdy za špatné viditelnosti havarovalo letadlo společnosti Henan Airlines, když se blížilo k letišti v I-čchunu. Z 96 lidí na palubě 44 zahynulo.

 

Publikoval: Bc. Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

Záchranáři zatím nenašli v troskách čínského letadla žádné přeživší Foto: Boeing 737-800 (VTM.cz)..
zpět na články

inzerce

nahoru