Otevřít menu
Doprava dnes
-

Zajímavosti ze světa letecké dopravy: Dopravní letadlo budoucnosti

Letadlo, které zvládne cestu mezi New Yorkem a Londýnem za zhruba tři hodiny, je zcela bezemisní a i v případě výpadku všech motorů dokáže autonomně a bezpečně přistát na zemi i na vodě. Možná to zní jako sen, ale opravdu se tak velmi brzy může stát. 

16:21 / 5. ledna 2022
Zajímavosti ze světa letecké dopravy: Dopravní letadlo budoucnostii

Foto: Dopravní letadlo EON-01

Nový typ nadzvukového dopravního letadla EON-01, jehož vývoj nedávno oznámil podivínský jihoafrický miliardář Priven Reddy, má vypadat přesně tak, jak je popsáno v perexu.

Technická kouzla letounu EON-01 od L.E.A.P. Aerospace tím ale zdaleka nekončí – přestože maximální rychlost letounu má být 1,9 Mach, pomocí „blíže nespecifikovaného řešení“ se má při překročení rychlosti zvuku vyhnout sonickému třesku. 

Nový letoun by měl létat až ve výšce 18 kilometrů


Samotný provoz letadla má být až stokrát tišší než helikoptéra a start i přistání má absolvovat vertikálně. Vedle mimořádné cestovní rychlosti je ohromující i uvažovaná letová výška letounu – EON-01 má létat ve výšce 18 kilometrů, což je zhruba o třetinu výše, než kde létají Airbusy a Boeingy a maximální letovou výškou předčí dokonce i Gripeny.

Priven Reddy věří, že jeho magický, hypersonický a ekologický superletoun EON-01, pro až 88 cestujících, by se mohl do vzduchu podívat již v roce 2029. 

 

Autor: Bc. Filip Červinka

Zajímavosti ze světa letecké dopravy: Dopravní letadlo budoucnosti Foto: Dopravní letadlo EON-01. Zajímavosti ze světa letecké dopravy: Dopravní letadlo budoucnosti Foto: Dopravní letadlo EON-01. Zajímavosti ze světa letecké dopravy: Dopravní letadlo budoucnosti Foto: Dopravní letadlo EON-01. Zajímavosti ze světa letecké dopravy: Dopravní letadlo budoucnosti Foto: Dopravní letadlo EON-01.
zpět na články

inzerce

nahoru