Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ze Státního dopravního fondu Praha letos dostane 404,8 mil. Kč, meziročně méně

Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dostane letos hlavní město zhruba 404,8 milionu korun, což je zatím meziročně méně. Část tvoří převod nevyčerpaných peněz z loňska. Finance jsou určeny na rozvoj a opravy komunikací.

10:23 / 20. dubna 2022
Ze Státního dopravního fondu Praha letos dostane 404,8 mil. Kč, meziročně méněi

Foto: mdcr.cz

Konečná částka, kterou město letos dostane, se během roku může změnit a zvýšit. Loni Praha dostala ze SFDI přes 520 milionů korun, což bylo meziročně více.

Peníze, které město ze SFDI dostane, jsou určeny například na rekonstrukci Barrandovského mostu, propojovací komunikaci Kutnohorské ulice s Pražským okruhem a lávku přes D4 na Zbraslavi, kde je nyní běžný přechod pro chodce. Finance slouží i na opravu opěrné zdi v Průmyslové ulici a na správu, modernizaci dopravního značení či údržbu silnic první třídy. Praha z nich zaplatí také opravu semaforů na křižovatce Argentinské a Plynární ulice v Praze 7.

Město peníze dostává zálohově a použít je může pouze pro schválené účely. Vše musí SFDI následně vyúčtovat. Do každého projektu financovaného z tohoto fondu musí rovněž vložit část svých peněz. Částka, kterou město ze SFDI dostává, se během roku může navyšovat. Z peněz přidělených na letošek tvoří 204,57 milionu Kč převod nevyčerpaných peněz z loňského roku.

SFDI byl zřízený v roce 2000 a je podřízený Ministerstvu dopravy. Jeho účelem je rozvoj, výstavba, údržba a modernizace silnic a dálnic, železničních dopravních cest a vnitrozemských vodních cest nebo zavedení či provozování systému elektronického mýtného. Podílí se také na výstavbě nebo opravách cyklistických stezek.

Sněmovna v březnu schválila, že SFDI bude letos hospodařit celkem se 127,6 miliardami korun. Částka je obdobná, jako byla ve schváleném rozpočtu fondu na loňský rok. Fond hradí dopravní stavby. Proti původnímu návrhu předchozího kabinetu Andreje Babiše (ANO) je letošní rozpočet fondu asi o tři miliardy korun nižší. Současná vláda Petra Fialy (ODS) v něm snížila provozní výdaje a náklady na údržbu.

Publikoval: Bc. Karel Geba (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru