Otevřít menu
Doprava dnes
-

Železničná spoločnosť Slovensko obdrží dalších pět jednotek RegioPanterů do roku 2025

Flotila Železničné spoločnosti Slovensko (ZSSK) se rozroste o pět jednotek RegioPanterů. Slovenský dopravce si objednal dalších 5 kusů těchto čtyřvozových nízkopodlažních elektrických jednotek. Společnost využila možnosti, která je součástí smlouvy na dodání devíti kusů jednotek s opcí na dalších 11 souprav.

13:09 / 21. ledna 2023
Železničná spoločnosť Slovensko obdrží dalších pět jednotek RegioPanterů do roku 2025i

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ACRI.

Slovensko je pro naši skupinu klíčovou zemí, kde dlouhodobě rozvíjíme naše aktivity

Smlouvu ZSSK podepsalo s konsorciem Škoda Group a ŽOS Trnava. Ta slovenské společnosti zajišťuje dodání devíti kusů jednotek RegioPanter s opcí na dalších 11 souprav. Prvních devět nových čtyřvozových souprav plánuje ZSSK nasadit v Košickém a Prešovském kraji. Nyní se rozhodla uplatnit i část opce a nakoupit dalších pět kusů. Škodovka společně s ŽOS Trnava v minulosti vyrobila a dodala slovenskému partnerovi 25 vlaků stejného typu. Díky nové objednávce se tak slovenská flotila RegioPanterů rozroste na 39 kusů.

„Slovensko je pro naši skupinu klíčovou zemí, kde dlouhodobě rozvíjíme naše aktivity a velmi intenzivně spolupracujeme s našimi slovenskými partnery. Tento vlak je konkrétním důkazem velmi dobré slovensko-české spolupráce a je velmi důležité vyzdvihnout skvělou spolupráci s ŽOS Trnava, se kterou rozvíjíme spolupráci i na dalších projektech mimo Slovensko,“ řekl Tomáš Ignačák, President of CZ/SK Region ve Škoda Group. Ministr dopravy a výstavby Slovenské republiky, Andrej Doležal, po podpisu financování s předsedou představenstva a generálním ředitelem ZSSK Romanem Koreňem uvedl: „Jsem velmi rád, že začínáme reálně čerpat prostředky z Plánu obnovy a odolnosti SR. Toto je vůbec první projekt spadající pod ministerstvo dopravy, který má podepsané financování z plánu obnovy. Chceme vyčerpat maximum prostředků, které nám byly přiděleny, a toto je první krok k naplnění tohoto cíle.“

Předseda představenstva ZSSK Roman Koreň dodává: „Těchto dalších pět elektrických jednotek je signálem, že to s modernizací vozového parku ZSSK myslíme vážně. Mám radost z toho, že přispíváme ke zvýšení kvality přepravy opět na východě Slovenska, kde se již brzy dočkají prvních nových elektrických jednotek.“ Elektrické jednotky RegioPanter jsou na Slovensko dodávány jako dvousystémové, pro napětí 3 kV DC nebo 25kV 50 Hz s kapacitou 343 sedadel. Jsou určeny pro provoz na regionálních tratích s klasickým rozchodem 1 435 mm a maximální rychlostí 160 km/h. Cestujícím nabízí plně klimatizovaný, otevřený prostor s pohodlnými sedadly. Nezbytnou součástí jsou i zásuvky, připojení Wi-Fi a audiovizuální informační systém. Pro rychlou, bezpečnou a pohodlnou výměnu cestujících mají soupravy nízkopodlažní nástup a dveře o šířce 1 500 mm. V soupravě jsou i multifunkční prostory pro invalidy, dětské kočárky či jízdní kola.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ACRI)

 

zpět na články

inzerce

nahoru