Otevřít menu
Doprava dnes
-

Zlevňování paliv v Česku pokračuje, od minulého týdne ale zpomalilo

Zlevňování pohonných hmot v Česku dál pokračuje, od minulého týdne ale zpomalilo. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla o šest haléřů na 35,97 Kč/l. Nafta se prodává v průměru za 34,97 Kč/l, což je o devět haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V předchozích týdnech paliva zlevňovala zhruba o 20 haléřů. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka zlevňování pohonných hmot z posledních týdnů brzy skončí v důsledku opětovného zdražení ropy.

9:22 / 7. ledna 2022
Zlevňování paliv v Česku pokračuje, od minulého týdne ale zpomaliloi

Foto: ČTK

V nejbližším týdnu by ceny pohonných hmot měly stagnovat. Ve druhé polovině ledna je možné i mírné zdražení o 15 až 20 haléřů. Důvodem je opětovaný růst ceny ropy Brent na 80 dolarů (asi 1740 Kč) za barel, což je nejvyšší úroveň od konce listopadu. Pro motoristy je ale příznivé posilování české koruny vůči americkému dolaru, což zlevňuje dovážené komodity," řekl Tomčiak.

Pohonné hmoty jsou nyní nejlevnější od druhé poloviny října. Většinu loňského roku jejich cena rostla. Na nejvyšší úroveň se dostala přibližně v polovině listopadu, kdy Natural 95 stál v průměru 37,20 koruny za litr a nafta 36,09 koruny. U nafty šlo o nejvyšší cenu od října roku 2014 a u benzinu dokonce od října 2012.

Navzdory zlevňování v posledních týdnech je benzin stále o 8,08 koruny koruny dražší než ve stejnou dobu loni. Nafta je meziročně dražší o 7,62 koruny.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 35,40 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 34,40 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 37,27 Kč, litr dieselu pak 36,22 Kč.

Autor: Jakub Cimburek (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru